Aksaray 1 Şubesi

Bursa'da düzenlenen 1. Teşkilat Eğitim Programına Çanakkale EBS 2 Nolu Şube Yönetim ve Kurulları ile beraber katılım gösterdi.

Eğitim-Bir-Sen 7. Dönem 1. Teşkilat Eğitim Programı 11. Bölge Toplantısı Bursa, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Kocaeli, Kütahya, Yalova teşkilatlarının katılımıyla Bursa'da yapıldı. 

Toplantılarda toplu sözleşme süreci, eğitim ve eğitim çalışanlarının gündemi ve sendikal çalışmalar konuşuldu, eğitim programları yapıldı. Şube başkanları, yönetim kurulları, denetleme ve disiplin kurulu üyeleri, ilçe temsilcilik yönetimleri ve kadın komisyonlarının katıldığı toplantılarda konuşan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, çekirdeği çelikleştirmek amacıyla şimdiye kadar pek çok eğitim programı düzenlediklerini belirterek, “Bir yol haritamız, yolculuk hedefimiz var. Bu doğrultuda çalışmalar yapıyor, teşkilat eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Biz sadece özlük hakları ve ücret sendikacılığı yapmıyoruz. İnsan hak ve özgürlüklerini esas alan bir sendikayız. Özelde üyelerimizin, eğitim çalışanlarının mali, sosyal ve özlük haklarını, genelde milletimizin ve insanlığın geleceğini dert edinerek sendikacılık yapıyoruz” dedi. 

‘İçimize, işimize, dışımıza yolculuk’ şeklinde belirledikleri yol haritasının gereği olarak çalışmalar yaptıklarını, eğitime yatırım yapmaya, teşkilat eğitimine ağırlık vermeye devam ettiklerini kaydeden Yalçın, “Bir yandan çocukları, gençleri geleceğe hazırlamak için emek harcıyor, diğer yandan teşkilat eğitimleriyle sendikal yolculuğumuzun, hak ve özgürlük mücadelemizin temelini güçlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Eğitim-Bir-Sen’le başlayan, daha sonra Memur-Sen ve ona bağlı sendikalarla hayat bulan hak aramanın bir erdem, bir sorumluluk, bir zorunluluk olduğu gerçeğinin aynı zamanda sendikacılıkta yeni bir milat, ‘zihinsel bir devrim’ olduğunu vurgulayan Yalçın, şöyle devam etti: “Bir taraftan haksızlıklarla, hukuksuzluklarla, gelir dağılımındaki adaletsizliği oluşturan ve besleyen sistemle mücadele ederken, diğer yandan mevcut kanunlar çerçevesinde üyelerimizin haklarını arama ve koruma kavgamızı sürdürmeye devam ediyoruz. Biz biliyoruz ki, az sayıda bilgili, adanmış insanın öncülüğünde kitleler çağların akışını değiştirir. Öncelikle kendini yetiştirmiş insanlar tarafından yürütülen bir hareketin başarısız olması mümkün değildir.” 

Eğitim-Bir-Sen’in yaptığı çalışmalarla eğitim çalışanlarının, kamu görevlilerinin, insanımızın nefes almasını sağlamaya çalışan, değer üretme kapasitesi, çözüm çeşitliliği ve eylem gücü yüksek bir sendika, sivil toplum örgütü olduğunun altını çizen Yalçın, “Karanlık ve kirli oyunların oynandığı dönemlerde, söylem ve eylemlerimizle sivil itaatsizlik örnekleri sergiledik. Zor süreçlerde toplumun demokrasi ve insan hakları okulu hâline geldik. Zihniyet ve medeniyet inşası noktasında büyük roller üstlendik. Hak, emek ve özgürlük mücadelesiyle otuz bir yılı geride bıraktık. Gücümüzü üyelerimizden, milletimizden, hukukun evrensel prensiplerinden, maşeri vicdandan; kuvvetlinin haklı olduğu değil, haklının kuvvetli olduğu prensibinden aldık. 28 Şubat kararlarının çöpe atılması, başörtüsü yasağının sona ermesi, katsayı engelinin kaldırılması, kesintisiz eğitime son verilmesi, Kur’an eğitiminin önündeki engellerin kaldırılması, tek tipleştirme araçlarından Millî Güvenlik dersinin müfredattan çıkarılması, bütün disiplin cezalarına karşı yargı yolunun açılması; hac ve cuma namazı için izin hakkının alınması, nöbet görevine ücret ödenmesi, sınav görev ücretinin artırılması, idari izinli günlerde ek ders ödenmesi, kariyer basamaklarında adım atılması, öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi gibi temel kazanımlar, örgütlü mücadelemizle elde ettiğimiz yüzlerce hak arasında yer almaktadır. Soylu sendikal mücadelemiz, çalışmalarımız, faaliyetlerimiz, başarılarımız ve kazanımlarımızla; meydanlarda, çalıştaylarda, kurum idari kurullarında ve toplu sözleşmelerde sadece sesimizin değil, sözümüzün de yüksek olduğunu gösterdik. Bütün bu başarılar ve kazanımlar; üyesinden ilçe temsilcisine, yönetim kurulu üyesinden şube başkanına, işyeri temsilcisinden genel başkanına kadar herkesin, hiçbir şey beklemeden ve hiçbir şey istemeden her yerde, her zaman, her hâlde ve hep birlikte çalışmasının ürünüdür” şeklinde konuştu. 

 

Toplantılarda Mustafa Bostancı, Hıdır Yıldırım, Mustafa Canıtez, Raşit Eğin de birer sunum yaptılar.