Aksaray 1 Şubesi

Memur-Sen kadın komisyonlarının coşkulu Türkiye buluşması

Memur-Sen Kadınlar Komisyonu 2. Türkiye Buluşması Kızılcahamam’da gerçekleştirildi. Buluşmada, Türkiye’nin ve örgütlü gücün gelişiminde kadınların etkin rolüne vurgu yapıldı. Programa Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri, bağlı sendikaların genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Çanakkale 2 Nolu Şube olarak Şube Başkanımız Saime KILIÇ, kadın kolları üyeleri Gülgün PEKER ve Özge GÜLME'nin de katıldığı buluşmaya açılış konuşmalarını Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın gerçekleştirdi. Programın açılışında yaptığı konuşmada, sözlerine, vefatının 24. yıl dönümünde Mehmet Akif İnan’ı anarak başladı. Vicdan ve şefkat kahramanları olarak 6 Şubat depremleri sonrasında düzenlediği yardım kampanyalarını, Gazze’deki masumlar için düzenlenen Diyarbakır mitingini ve yapılan birçok büyük çalışmanın altında imzası olan Memur-Sen Kadınlar Komisyonu’nu tebrik eden Yalçın, “Her eylemde, her etkinlikte, en üst düzeyde katılım için sorumluluk alan teşkilatın başkanlarına, yöneticilerine, lider kadınlarına her bir üyesine yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarında söz alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kadınların eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimini, kadın ve erkek arasında fırsat eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmaların artırılacağını dile getirerek, “Kadınlarımız, eğitimden sağlığa, diplomasiden iş dünyasına, sanattan siyasete kadar her alanda varlığıyla, Türkiye'yi yükselen bir güç hâline getirmiştir. Kadın emeğinin kalkınma politikalarımızın vazgeçilmez bir unsuru olduğu şüphe götürmez bir gerçektir” diye konuştu.

Son olarak söz alan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Sıdıka Aydın, hem dünya hem Türkiye olarak zorlu bir yılı geride bıraktıklarını, savaşlar, salgınlar ve krizlerin yanında 6 Şubat depremleri ile 11 ilimizde 60 bine yakın vatandaşımızı kaybettiğimizi ifade ederek, “Deprem sadece can almadı ya da binaları yıkmadı; nice hikâyeler enkazın altında yok oldu ya da yarım kaldı. Memur-Sen olarak haber alır almaz, önce arama kurtarma ekiplerimizle alana intikal ettik, genel başkanımızın talimatıyla Türkiye genelinde ayni ve nakdi yardım seferberliği başlattık. Kadınlardan Kadınlara Yardım Paketleri ile tüm Türkiye’deki sendikal gücümüzü merhametimizle birleştirdik. Evimizi, aşımızı paylaştık; kanayan yerlerimize umut bastık, yitirdiğimiz her canın acısını yüreğimizde hissedip, yarım kalan tüm hayalleri tamamına erdirmeyi kendimize borç bildik, bir yandan depremin yaraları hâlâ devam ederken, diğer yandan kanayan bir yaramız daha var, adı Filistin. Çocukların emniyet altında olmadığı bir dünyada yaşıyoruz kardeşlerim. Onları öldürmeyi haysiyet sayan bir katil sürüsü ile karşı karşıyayız. Tarihin ve insanlığın en kirli savaşlarından biriyle yüz yüzeyiz” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, Eğitim-Bir-Sen Genel Yönetim Kurulu, Genel Merkez Kadınlar Komisyonu üyeleri, Şube Kadın Komisyonları ile bir araya geldi. Sendikal çalışmaların, alanda karşılaşılan sorunların ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü buluşmada, önümüzdeki dönemde hayata geçirilmesi planlanan çalışmalar hakkında istişarelerde bulunuldu.